Πλατανιάς: Δεν του έκανε το χατίρι η μπάλα να μπει στα δίκτυα

0
43

Το καλύτερό φετινό παιχνίδι πραγματοποίησε σήμερα ο Πλατανιάς απέναντι στη Δόξα Δράμας, αλλά τελικά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι με το τελικό 0-0 στα Περιβόλια να μην αντικατοπτρίζει τη διαφορά που υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο.

Αν και η νίκη δεν ήρθε οι παίκτες του Πλατανιά κέρδισαν στο τέλος το χειροκρότημα του κόσμου, που αναγνώρισε την προσπάθειά τους, απέναντι μάλιστα σε μια από τις κορυφαίες ομάδες της κατηγορίας, αλλά και το γεγονός ότι παρέμεινε αήττητος για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Ο Πλατανιάς ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, όμως από τη μια η αστοχία στην τελική προσπάθεια και από την άλλη η τύχη, δεν του επέτρεψαν να πάρει αυτό που πραγματικά άξιζε από το ματς, τους τρεις βαθμούς.

Ο Πλατανιάς απείλησε μόλις στο 4΄με κεφαλιά του Καραγκούνη, ενώ στο 33’ ο ίδιος παίκτης σούταρε από καλή θέση, η μπάλα όμως κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και βγήκε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Νίλι από καλή θέση μέσα από την περιοχή, σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ η Δόξα έκανε αισθητή για πρώτη φορά την παρουσία της στο 45’ όταν ο Κουσκουνάς μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του πήγε στην αγκαλιά του Γκοτ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, χάθηκε η κορυφαία ευκαιρία για τον Πλατανιά, όταν ο Νίλι απέφυγε και τον Πίτκα, αλλά το πλασέ του το έδιωξε με υπερένταση πάνω στη γραμμή ο Ροτζέριο και με τη βοήθεια του χεριού του.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πλατανιά να μπαίνει πιο δυνατά και να κλείνει τη Δόξα στα καρέ της. Στο 51΄ ο Νίλι έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Καραγκούνης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά η κεφαλιά του έφυγε άουτ.

Στο 83’ χάθηκε μια ακόμα σημαντική ευκαιρία για τον Πλατανιά, όταν ο Πανανικολάου δεν εκμεταλλεύθηκε το λάθος της αντίπαλης άμυνας και το πλασέ του από το σημείο του πέναλτι έφυγε πάνω από το δοκάρι.