Λύγισε στο φινάλε το Ρέθυμνο Cretan Kings

0
43

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στην Πυλαία, το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε στο φινάλε με 77-75 από τον ΠΑΟΚ για την 8η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Ρεθύμνου «κυνήγησε» τη νίκη μέχρι το τέλος, η οποία κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Αν και αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-2 κατάφερε να μείνει σε επαφή με το σκορ στη συνέχεια, μειώνοντας σε 42-36 στο ημίχρονο. Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι πήραν ξανά διψήφια διαφορά στο 35’, αλλά οι Χάρης Γιαννόπουλος και Τόαρλιν Φιτζπάτρικ έβαλαν τα μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, κατεβάζοντας την διαφορά στο καλάθι (75-73) στα 41 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Όμως, αν και ο ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία στο Ρέθυμνο ο Τάλτον αστόχησε σε λέι απ (6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη), με τον Σάιμπερτ να «τελειώνει» την υπόθεση νίκη με δύο ελεύθερες βολές.
Στατιστικά, ο Γιαννόπουλος ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας με 22 πόντους, με τους Τάλτον (19π.) και Φιτζπάτρικ (14π.) να ακολουθούν.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Νωθρά μπήκε στο ματς το Ρέθυμνο Cretan Kings, καθώς βρέθηκε με 11-0 πίσω στο σκορ στο 2’. Το «ρόδι» έσπασε ο Τάλτον (11-2), με τον Φιτζπάτρικ να σημειώνει το πρώτο τρίποντο για το 13-5 στο 3’. Μάλιστα, οι παίκτες μας κατάφεραν να μειώσουν ακόμη περισσότερο στη συνέχεια (17-13 στο 7’). Τελικά, όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο στο 22-15.

2ο Δεκάλεπτο
Ο Κράβιτς «οδήγησε» επιθετικά την ομάδα στο πρώτο λεπτό της α’ περιόδου με δικούς του 6 αναπάντητους πόντους, μειώνοντας στο 22-21. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με 9 πόντους (32-23 στο 14’) αλλά οι Γιαννόπουλος και Τάλτον απάντησαν για το 34-28 στο 16’. Η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό (38-28 στο 18’), αλλά με σερί 8-2 η ομάδα μείωσε σε 40-36, με τον Τσόχλα να σημειώνει το τελευταίο καλάθι του ματς για το 42-36.

3ο Δεκάλεπτο
Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ρεθύμνου στο ξεκίνημα της επανάληψης, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στο 48-38 στο 22’. Όμως, οι Τάλτον, Κώττας και Χριστοδούλου «έτρεξαν» σερί 9-2, κατεβάζοντας ξανά τη διαφορά στο τρίποντο (50-47 στο 25’). Έπειτα, παρά το ξέσπασμα των γηπεδούχων (61-52), ο Γιαννόπουλος έβαλε την «σφραγίδα» του στο τέλος, καθώς με τρίποντο διαμόρφωσε το 61-55 της γ΄ περιόδου.

4ο Δεκάλεπτο
Το ξεκίνημα βρήκε τον ΠΑΟΚ στο +10 (65-55), με την διαφορά να διατηρείται σε διψήφιο αριθμό (71-61 στο 35’). Όμως, οι Φιτζπάτρικ και Γιαννόπουλος δήλωσαν «παρών» στη συνέχεια (71-66 στο 36’), με τον αρχηγό να ευστοχεί σε νέο τρίποντο για το 72-69 (38’). Το παιχνίδι ήταν στην «κόψη του ξυραφιού», με τον Γιαννόπουλο να μειώνει στο καλάθι (75-73), με 41 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Ο Σάιμπερτ αστόχησε σε δίποντο στα 17 δευτερόλεπτα, με τον Τάλτον να διασχίζει το γήπεδο και να πηγαίνει στο λέι απ, το οποίο ήταν επίσης άστοχο. Ο ΠΑΟΚ οδηγήθηκε στις βολές με τον Σάιμπερτ να ευστοχεί (77-73), ενώ ο Γιαννόπουλος με δικό του ζευγάρι εύστοχων βολών διαμόρφωσε το τελικό 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-36, 61-55, 77-75.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τέιλορ 3(1), Μιλιένοβιτς 10, Σάιμπερτ 24 (3), Κλάντον 8 (16 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 2, Γλυνιαδάκης 15, Καραμανώλης, Μπράιαντ 11 (1).
Ρέθυμνο Cretan Kings (Κωνσταντινίδης): Κώττας 6, Άρνολντ 2, Φιτζπάτρικ 14 (4/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τάλτον 19 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιαννόπουλος 22 (3), Ραζής 2, Χριστοδούλου 3 (1), Καμπερίδης, Κράβιτς 7, Έντουαρντς.

Πηγή: rethymnobc.gr