Ισόπαλος με τον Ολυμπιακό ο ΑΟΧ Κισσαμικός, αλλά αποκλείστηκε

0
265

Σττα «Περιβόλια» η ομάδα του Γιώργου Πετράκη «κοίταξε στα μάτια» την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου τους πρωταθλητές Ελλάδας και απέσπασε ισοπαλία γοήτρου 1-1 στον αγώνα του 5ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας, που χάρισε τελικά την πρόκριση στους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 30′ με γκολ του Τζούρτζεβιτς ενώ οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 68′ με τέρμα του Αποστολίδη, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 1-1, που έστειλε στους «16» της διοργάνωσης τους φιλοξενούμενους, καθώς οι γηπεδούχοι ήθελαν μόνο νίκη και με αρκετά γκολ διαφορά.

Παρόλα αυτά η χανιώτικη ομάδα, παρουσία περίπου 1500 οπαδών, έδειξε κόντρα στην μεγαλύτερη ίσως ομάδα της Ελλάδας, ότι φέτος διαθέτει τη δυναμική και το «μέταλλο» για μια αισιόδοξη πορεία.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στο 29’ με το πλασέ του Τζούρτζεβιτς κι αφού προηγήθηκε η σέντρα του Μπεν και η κεφαλιά του Καρσελά. Ακολούθησε στο 34’ η κεφαλιά από τον Τζούρτζεβιτς που σταμάτησε στο δοκάρι ενώ ο ίδιος παίκτης στο 90’ πια είχε επίσης σουτ που χτύπησε εκ νέου στο δοκάρι.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός ολοκληρώνει έτσι τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο με 4 βαθμούς, τη νίκη επί του Αχαρναϊκού και την ισοπαλία απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο δε Ολυμπιακός συνεχίζει στο θεσμό, ολοκληρώνοντας την παρουσία του στον όμιλο με 7 βαθμούς.

Οι φάσεις του αγώνα

3′ Ευκαιρία για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό με το σουτ του Βρεττού να καταλήγει άουτ.
8′ Από προσπάθεια του Τζούρτζεβιτς ο επερχόμενος Μπεν έκανε το σουτ και ο Παπαδόπουλος απέκρουσε.
9′ Από κόντρες σε σουτ των Τζούρτζεβιτς, Καρσελά ο Ανδρούτσος από κοντά πλασάρει άουτ.
13′ Ο Καρσελά μπαίνει στην περιοχή ο Μεγαρίτης διώχνει κι από κόντρα στον παίκτη του Ολυμπιακού η μπάλα καταλήγει άουτ.
24′ Σουτ του Νικόλτση η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και ο Καπίνο μπλόκαρε.
29′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Μπεν κεφαλιά του Καρσελά ο Τζούρτζεβιτς με πλασέ κάνει το 0-1.
31′ Πάσα του Νικόλταη σουτ του Αποστολίδη άουτ.
34′ Σέντρα του Φιγκέιρας κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς στο δοκάρι.
38′ Ο Τόλι βρήκε χώρο για το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
52′ Σουτ του Τζούρτζεβιτς στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
54′ Σπουδαία ευκαιρία, φάουλ του Σερβιλάκη κεφαλιά του Παντελάκη η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.
68′ Σουτ του Ανδρούτσου άουτ.
68′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική μπαλιά του Βρεττού ο Αποστολίδης «πατάει» περιοχή και με σουτ σκοράρει (1-1).
75′ Σουτ του Μπεν απέκρουσε ο Παπαδόπουλος.
94’ Σουτ από τον Τζούρτζεβιτς η μπάλα σταματά στο δεξί δοκάρι.

Διαιτητής: Σωτηριάδης (ΕΠΣ Λασιθίου)
Βοηθοί: Πάγκαλος (ΕΠΣ Λασιθίου)-Αϊναλής (ΕΠΣ Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Μπακογιάννης (ΕΠΣ Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Τόλι (20’), Καρσελά (23’), Παντελάκης (64′), Τασιούλης (77′),

Α.Ο. Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Σερβιλάκης, Γκίνη, Μεγαρίτης, Αποστολίδης, Βρεττός (84′ Μπατσάνιν), Χαλκιαδάκης (73′ Ντάγκρας), Νικόλτσης (61′ Τασιούλης).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ένγκελς, Νικολάου, Λάμπρου (75′ Σισέ), Ζιλέ, Μάρτινς, Ανδρούτσος (79′ Μάριν), Καρσελά, Μπεν, Τζούρτζεβιτς.

Πηγή: athlitiko.gr