Ασταμάτητος ο Πλατανιάς: «Λύγισε» και την Παναχαϊκή

0
4

Κόντρα σε θεούς και δαίμονες, κόντρα σε περίεργες διαιτησίες, κόντρα σε όλους, ο Πλατανιάς παραμένει ασταμάτητος. Η ομάδα των Χανίων επικράτησε με 4-3 της Παναχαϊκής, κράτησε τη 2η θέση της βαθμολογίας και πλέον κοιτά τον… τελικό με τον Απόλλωνα Λάρισας την ερχόμενη Κυριακή.

Ο Πλατανιάς μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να «καθαρίσει» από νωρίς. Και έδειξε ότι είναι κοντά στο να πετύχει τον στόχο της, καθώς ο Νίλι με δύο γκολ στο 3ο και στο 7ο λεπτό έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Πλατανιά.

Αν και η ομάδα μας έχασε σημαντικές ευκαιρίες να τελειώσει τον αγώνα, τελικά πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας δεχτεί εκείνη το γκολ στη δεύτερη μόλις παρουσία της Παναχαϊκής στην περιοχή του Γκοτ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως ακριβώς το πρώτο με τον Λουκίνα στο 49ο λεπτό να κάνει το 3-1, ενώ ο Μπιανκόνι στο 66ο λεπτό έδωσε αέρα τριών τερμάτων στον Πλατανιά (4-1).

Όμως ο διαιτητής Αγγελάκης που είχε κλείσει τα μάτια σε καθαρή ανατροπή του Ουές στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε με μεγάλη ευκολία δύο πέναλτι στην Παναχαϊκή, με τον Ελευθεριάδη να διαμορφώνει στις καθυστερήσεις το τελικό αποτέλεσμα.

Η ταυτότητα του αγώνα

Σκόρερ: 3’, 7’ Νίλι, 49’ Λουκίνας, 66’ Μπιανκόνι – 45’ Μωραϊτης, 76’, 90’ Ελευθεριάδης (πεν.)
Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Φράγιος-Τοροσιάδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας).
Κίτρινες κάρτες: Κόρτσταμ (62’) – Κολ (79’)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Ρουσσάκης, Κόρτσταμ (87’ Πουρζιτίδης), Τσαμούρης, Ποζατζίδης (69’ Καραγκούνης), Μποσέτι, Παπανικολάου, Νίλι (80’ Μάικιτς), Λουκίνας, Μιγκέλ

Παναχαϊκή (Σάκης Τσιώλης): Σούλης, Πολίμος, Σωτηράκος, Φουρλάνος (78’ Ντάσιος), Ελευθεριάδης, Παπατόλιος, Πολυχρόνης, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος (32’ Κολ), Κυνηγόπουλος (66’ Κόβασετς), Μωραΐτης.